Sharp AQUOS BOARD 4W-B55FT5U 4W-B series - 55" Class (54.6" viewable) LED-backlit LCD display - 4K - for education /
Mfg # 4W-B55FT5U CDW # 7442366 | UNSPSC 43211902
Quick tech specs
  • B55FT5U
  • 4W-B series LED-backlit LCD display
  • with touchscreen (multi touch)
  • 55" Diagonal Class (54.6" viewable)
  • education / business
  • 4K UHD (2160p) 3840 x 2160
View All View More
Know your gear
From the boardroom to the classroom, Sharp's 4W-B series AQUOS BOARD interactive displays add interoperability and collaboration to any environment. The Sharp 4W-B55FT5U - 55" Class AQUOS BOARD interactive display enables collaboration and communication in the workplace, classroom and virtually anywhere through precise 20-point multi-touch functionality and versatile connectivity. A powerful RS-232C and LAN command set facilitates flexible wireless remote control from connected devices. Wireless screen casting and an HTML5 browser allow for viewing various types of content onto the large format display.