Brother ADS-4900W - document scanner - desktop - USB 3.0, LAN, Wi-Fi(n)
Mfg # ADS4900W CDW # 7030194 | UNSPSC 43211711
Quick tech specs
  • 4900W
  • Dual CIS
  • A4
  • up to 60 ppm (mono) / up to 60 ppm (color)
  • USB 3.0, LAN, Wi-Fi(n)
  • Document scanner
  • Duplex
  • 600 dpi x 600 dpi
  • ADF (100 sheets)
View All View More
Know your gear
With built-in dual-band Wi-Fi, Ethernet, and USB 3.0, users can easily connect to networks or scan directly to mobile devices. The 4.3" color touchscreen allows for quick navigation and the creation of up to 56 one-touch shortcuts to common scan destinations, including email, cloud apps, SharePoint, USB drives, and SFTP.
Advertised Price
Add to Compare
Enhance your purchase
Better Together
Current Item
This Item: Brother ADS-4900W - document scanner - desktop - USB 3.0, LAN, Wi-Fi(n)
Total Price:
Rated 5 out of 5 by from You can't use all the features When I'm scanning 2-sided documents that are smaller than 8.5"x11", the scanner automatically flips them on the right edge instead of the left edge. I have to fix the scans in Adobe Acrobat. This problem only happens when I use the scanner's desktop software, iPrint&Scan. When I scan to USB using the scanner's control panel, there's no option to include OCR. When I scan to Web using the scanner's control panel, there's no option to scan in black-and-white. There are no options to compress scans larger than 300 dpi, so they files become too large. It's a great machine, but with limitations.