ASUS Business Monitor BE27ACGN 27” IPS QHD 120Hz, Speaker, HDMI, DP DaisyChain, USB-C PD 96W, Ergonomic, 3Yr, CSM
Mfg # BE27ACGN CDW # 9031300 | UNSPSC 43211902
Quick tech specs
  • 120Hz refresh rate, 5ms response time
  • 350 cd/m² brightness
  • Connectivity: HDMI, USB-C, 2x DisplayPort, RJ45
  • Ergonomic design: adjustable height, tilt, swivel, pivot
  • 3000:1 contrast ratio
  • TÜV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light technologies to reduce eye strain
  • Built-in stereo speakers
  • 3 yr warranty
View All View More
Know your gear
ASUS BE27ACGN 27" Business Monitor: Designed to Enhance Productivity
Seamless and Tear-Free Viewing Experience
ASUS BE27ACGN with fast 120 Hz refresh rate helps eliminate screen tearing and choppy frame rates. It refreshes content on the display twice as fast as the one with a standard 60 Hz refresh rate, giving you more fluid animation in video content streaming and day-to-day work, can all benefit from the smoother-than-ever experience.
Ensures a Comfortable Viewing Experience with ASUS Eye Care Technology
Protect your eyes with TÜV Rheinland-certified ASUS Eye Care Technology.
Expansive Connectivity
Ergonomic Design
Streamline Your Workspace with ASUS PowerSync
Advertised Price
Add to Compare
Enhance your purchase
Better Together
Current Item
This Item: ASUS Business Monitor BE27ACGN 27” IPS QHD 120Hz, Speaker, HDMI, DP DaisyChain, USB-C PD 96W, Ergonomic, 3Yr, CSM